Zevk için canlı canlı hayvan derisi yüzmek insanlık değildir!

Sponsorlu bağlantılar

Bugün seyrettiğim bir video aslında zaten bildiğim; fakat şu ana kadar üstünde çok durmadığım ve açıkçası çok da iç yüzünü araştırmayıp umursamadığım bir vahşetin farkına varmamı sağladı.

Dünya genelinde hayvan derisinden yapılan eldivenler, şapkalar, çantalar, ayakkabılar, montlar, kürkler, cüzdanlar, kemerler ve aklınıza gelebilecek ne varsa hepsi büyük bir vahşetin ürünüdür.

Türkiye’de dahil olmak üzere özellikle Kanada ve Avrupa ülkelerinde, Çin ve uzak doğu ülkelerinde yaygın bir deri üretimi söz konusu. Peki bu üretim nasıl gerçekleştiriliyor hiç düşünen oldu mu?

Kurban bayramlarında din için hayvan katledilmesi mantığıyla olaya yaklaşıp zaten normalde her zaman yediğimiz etleri karşıladığımız hayvanların bu sefer özel bir amaç için kesilmesine bile çok ciddi tepkiler gösteren bu topluluklar acaba zevk için hayvanları katledip derisini yüzen bu insanların sattığı o güzel kıyafetleri nasıl giyebiliyorlar?

En azından kurban kesiminde bir vahşet söz konusu değil ve hayvanlar sırf derileri için öldürülmüyor. Kaldı ki keskin bıçaklarla acı çektirilmeden saniyeler içinde can alınması da ayrı bir durumdur.

Gel gelelim eti bile yenmediği halde, kimseye bir zararı olmamasına rağmen, sırf insanların egolarını tatmin etmesi, çevrelerine hava atıp yüksek ücretler ödeyerek satın almaları ve üzerilerinde taşımaları için katledilen hayvanların sayısı milyonları aşmaktadır!

Deri tüketimi o kadar fazla bir hale geldi ki hayvan yetiştiremez halde gelecekler yakında. Doğada zararsız hayvanların canlarını sırf derilerini yüzmek için almak nasıl bir vahşettir aklım almıyor.

Sponsorlu bağlantılar

Bu durumun daha da ileriye götürülüp asıl kendi derilerinin yüzülmesini hak eden insanlar(insan denebilirse eğer) var.

Aşağıda paylaştığım videodan  izleyebileceğiniz üzere bazı kendini bilmez kalp, vicdan, insanlık yoksunu mahlukatlar güzelim hayvanların derisini yüzmek için öldürmeye bile gerek duymuyorlar!

Canlı canlı bıçağı vurup, hareket edip işi zorlaştırmasın diye de öncesinde hayvanı yerden yere atıp sersemleterek derisini yüzüyorlar. Acımasızca derisini tutup çekerek etinden ayrılmasını sağlıyorlar.

Hayvan can çekişirken nasıl olur da bir insan bunu yapabilir?

Bununla beraber dünya çağında yayın yapan belgesel kanalları hayvan derisi nasıl yüzülür diye programlar yapıp milyonlarca insana bunu izletmeyi ve beğeni kazanmayı başarıyorlar. Kaldı ki bu kanallar doğa dostu, çevreci geçinen dünyanın geleceği için doğayı korumak gerektiğini savunuyorlar.

Ölü ya da diri bir hayvanı sırf derisi için yok etmek büyük vahşettir ve hiç bir kitapta yeri yoktur.

Deri kullanımına son vermek gerekse dahi bu vahşet durdurulmalı. Bu ancak topyekün bir ses çıkarma ile gerçekleşebilir. Bu olaya bir dur deme vakti geldi artık. Bunun üzerine çalışan bazı sivil toplum kuruluşları var; fakat onlar da kapitalizmin bu kanlı ellerine mani olmakta zayıf kalıyor maalesef.

İnsanoğlu kadar vahşi ve acımasız bir varlık daha yok şu dünyada. Vay halimize!

Sponsorlu bağlantılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
550
Gülmenin Faydaları

Gülmek herkese yakışır mı orası bence tartışılır. Ancak her gülen kişinin o an içindeki sıkıntısının gideceğini artık kabul ediyoruz herhalde....

Kapat